CO JE ROUND DANCE

Údajně ho vytvořila v 50. letech minulého století jakási americká češka (nebo němka) každopádně při výuce polky začala na lidi pokřikovat něco jako teď dvě otočky doleva, čtyři doprava a natolik se jí to zalíbilo, že vytvořila systém pojmenovaných figur společenských tanců.

Po legendě tedy definice:

Round Dance (dále jen RD) přišel ze Spojených Států spolu se Square Dance (čtverylky) a jsou to vlastně běžné společenské (standardní a latinskoamerické) tance, které jsou svou formou přizpůsobeny zvyklostem Squaredancingových tanečníků. A tou obměnou, která ze společenských tanců udělala RD je nápověda. Při prvním pohledu na taneční parket, kde se RD tancuje se všimnete že všichni tančí to samé a pohybují se stejným směrem (pokud při výuce dávali pozor), při podrobnějším pohledu a poslechu zjistíte, že na podiu či někde v rohu sálu stojí jakýsi človíček, který tanečníkům neustále do tance cosi anglicky kecá.  Tento člověk se nazývá Cuer (čti kjůer) a je v sále postavou nejdůležitější. Bez něj se totiž tanečníci beznadějně zamotají, každý začne tančit něco jiného a v sále začne chaos.

RD se totiž tančí tak, že všechny rytmy a tance jsou rozděleny do jednotlivých figur, které se nějak anglicky jmenují  a tanečníci tančí ty figury a sestavy, které jsou jim přímo během tance cuerem napovídány. Oficiálním jazykem RD je angličtina a všechny figury mají v angličtině svoje jméno. Jméno a choreografie figury je mezinárodně standardizováno sdružením Roundalab, které také zastřešuje všechny světové kluby RD.

Co to ve výsledku znamená:

  •     RD je tanec čistě pro zábavu, neexistují zde žádné soutěže ani vystoupení, taneční akce se pořádají pouze pro to, aby se tanečníci pobavili a odreagovali
  •     tanečníci RD se většinou nesetkávají na svých tanečních akcích s tím, že by se v tanečním sále neustále sráželi s jinými páry, neboť všichni tančí to samé

  •     tanečníci RD si mohou zatancovat v kterémkoliv světovém RD klubu (a často to též dělají), neboť všechny názvy figur již znají anglicky a ty jsou na celém světě stejné. Stejně tak si ovšem zatancují na jakémkoliv tradičním plese, neboť figury a jejich provedení se jen nepatrně liší od standardních a latinskoamerických tanců.

  •     pro choreografie RD se používá nejen běžná hudba pro společenský tanec, ale též moderní populární hudba, neboť choreograf má k dispozici nepřeberné množství figur různých rytmů, které může za sebe spojovat tak, aby zvládl různé rytmické přechody. Proto se v RD můžete setkat i s tím, že během jednoho tance vystřídáte několik tanečních rytmů.

  •     celé dlouhé choreografie RD není nutno se učit, neboť většinou stačí znát jednotlivé figury a poté již jen reagovat na nápovědu cuera.

  •     RD se snadno učí, neboť tance se skládají z jednoduchých celků učených samostatně. Navíc tím, že figury jsou pojmenovány se snáze pamatují a běžný začátečník zvládne po roční výuce (1,5 hodiny týdně) cca 150 figur z několika rytmů

Ale teď již dost chvály a něco o tom, co vše do sebe RD zahrnuje. RD se skládá ze šesti obtížnostních stupňů (fází) v celkem třinácti rytmech které jsou následující: Bolero, cha-cha, rumba, jive, foxtrot, quickstep, waltz, mambo, samba, slow two step, two step, west-coast swing, tango, paso doble + zkušebně (nejsou zatím standardizovány) lindy hop a salza. Celkem má RD kolem 1000 figur.  Za základní rytmy jsou považovány two step a waltz, ze kterých se skládají první dva stupně, od třetího stupně se již v podstatě vyskytují všechny rytmy. Rozdělení na stupně je však víceméně formální a používá se pouze k orientačnímu určení obtížnosti tance. Neexistují zde žádné výkonnostní třídy apod. každý zde tančí jen pro radost a vlastní zábavu.

V současné době se dá RD tančit v roundových a některých square dancingových klubech a na SD a RD tanečních akcích. Existují a tzv. nalejvárny, kde se dá RD naučit. Více informací o klubech lze najít na webových stránkách  www.square.cz nebo https://www.grasshoppers.cz/. Přípravky pro začátečníky probíhají také u těchto klubů a většinou probíhají každý školní rok. Po absolvování přípravky se většinou stanete členem klubu a můžete se dále v RD " vzdělávat" a tančit. Na slušnou taneční úroveň se jako tanečním většinou dostanete po 3-4 letech praxe a mírné výuky a váš taneční projev začíná připomínat (pro laika) závodní taneční páry a nikdo na plese již nepozná, že vlastně netančíte  "standard" ale Round dance.

 

Zdroj: Round dance - Pavel "HOP" Hosenseidl